Vloga probiotikov v našem telesu

Probiotiki so živi organizmi, ki imajo lahko ob zaužitju v zadostnih količinah zelo dober vpliv na zdravje in počutje gostitelja. Našim prebavilom pomagajo pri presnovi hrane, ki jo uživamo. Skrbijo za sintezo vitaminov, zlasti skupine B. Celicam v črevesju pomagajo pri gibanju črevesja.

Probiotiki prav tako lahko dobro vplivajo na delovanje našega imunskega sistema. Prav tako na učinkovit način pomagajo pri ohranjanju ravnovesja v črevesni mikrobioti. Za jemanje so zlasti v določenih situacijah zelo priporočljivi probiotiki v kapsulah.

Uživanje probiotikov

Uživanje probiotikov ali koristnih mlečnokislinskih bakterij strokovnjaki predvsem priporočajo, kadar se število koristnih bakterij zmanjša oziroma kadar se razrastejo škodljivi mikroorganizmi. Zaradi omenjenega se pogosto pojavljajo najrazličnejše prebavne težave, kot so na primer driska, napihnjenost, napenjanje.

Neprijetni simptomi za omenjena stanja pa se najpogosteje pojavijo ob kakšni okužbi, na potovanjih oziroma ko menjamo okolje, po uživanju določene vrste hrane in ne nazadnje ob jemanju antibiotikov.

Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki ob zadostnem zaužitju lahko pozitivno vplivajo na zdravje in počutje.

Zdravstvene koristi probiotikov

Znano je, da nam prijazne bakterije lahko nudijo učinkovito pomoč pri ohranjanju dobrega zdravja in dobrega počutja, in to na številne načine, zato so priporočljivi tudi probiotiki v kapsulah.

Probiotiki pomagajo pri podpori zdravega delovanja jeter, rednega, uravnoteženega izločanja blata, ne nazadnje zmanjšujejo tveganje za nekatere bolezni.

Hrana, ki vključuje probiotike

Seveda so probiotiki tudi naravno prisotni v določenih vrstah živil, za katera velja, da so fermentirana. Gre za starodavni postopek. Lahko rečemo, da je fermentirana hrana del človeškega prehranjevanja že nešteto let.

V resnici je fermentacija eden od najbolj zgodnjih načinov za konzerviranje hrane. Uporabljala pa se je tudi pri izboljšanju okusa, prav tako za odstranjevanje toksinov iz določene hrane. Koristne probiotike lahko najdemo v jogurtih in drugih fermentiranih mlečnih izdelkih, na primer v sirih. Prav tako so prisotni v kefirju, fermentiranih mlečnih pijačah, kruhu iz kislega testa.

Kako so probiotiki povezani z antibiotiki?

Za antibiotike je značilno, da predstavljajo vrsto zdravil, ki uničujejo škodljive bakterije, ki povzročajo bolezni pa tudi različne okužbe v telesu. Kljub temu niso selektivni in odstranijo bakterije, ki so tudi dobre za naše telo. Lahko celo rečemo, da se po njihovi uporabi ne tako zelo prijazne bakterije lahko zelo hitro naselijo in zapolnijo izpraznjen prostor, ki je ostal v črevesju.

Posledično je ključnega pomena, da prebavni trakt zelo hitro napolnimo s koristnimi bakterijami. Pri tem pa nam lahko zelo dobro pomagajo tudi probiotiki v kapsulah.

Probiotiki podpirajo zdravo delovanje jeter, spodbujajo redno in uravnoteženo izločanje blata ter zmanjšujejo tveganje za nekatere bolezni.

Razpoložljivost in izbira prehranskih dodatkov

Prehranski dodatki, kot so probiotiki v kapsulah, so dandanes na voljo marsikje. Kljub temu pa je takšne dodatke potrebno previdno izbirati. Daleč najbolje pa tudi najvarneje jih je kupovati v specializiranih trgovinah, kjer vas o jemanju izdelkov dobro podučijo tudi izkušeni in strokovno podkovani prodajalci.

V specializiranih trgovinah z dodatki k prehrani so vam na voljo tudi veganski dodatki prehrani, ki predstavljajo nekatere prednosti. Seveda ne posegajte zgolj po tovrstnih dodatkih zato, ker so priljubljeni, temveč se najprej prepričajte o tem, kateri prehranski dodatki so sploh primerni za vas.

Vrste prehranskih dodatkov

Ne glede na to, ali vas zanimajo povsem običajni dodatki k prehrani ali morda veganski dodatki prehrani, je najprej ključno to, da spoznate čim več vrst in se prepričate o tem, kateri dodatek bi bil za vaše starostno obdobje najbolj primeren.

Ljudem v različnih življenjskih obdobjih primanjkuje določeno hranilo, ki ga lahko torej v telo vnašamo tudi s pomočjo dodatkov oziroma dopolnil. Slednje pa še zdaleč ne pomeni, da nam bo pomagalo samo njihovo jemanje. Vzporedno s tem moramo seveda poskrbeti tudi za to, da se čim bolj zdravo in uravnoteženo prehranjujemo.

Ne glede na to, ali vas zanimajo običajni prehranski dodatki ali veganski, je najprej pomembno, da spoznate različne vrste in ugotovite, kateri je najbolj primeren za vašo starost.

Ne računajte torej na to, da vam bodo kakovostni prehranski dodatki dovolj učinkovito pomagali, če je vaše prehranjevanje nezdravo, neredno in podobno. Zagotovo vas bodo tudi na to opozorili prodajalci v specializirani trgovini z dodatki k prehrani.

Najbolj priljubljeni prehranski dodatki

Na trgu torej kar mrgoli ponudbe, ki je povezana z dodatki k prehrani. A ne glede na to so nekatera prehranska dopolnila precej bolj priljubljena v primerjavi z drugimi.

Veliko ljudi jemlje dodatke k prehrani v obliki vitaminov in mineralov. Če se soočijo s prebavnimi težavami, pa ljudje zelo radi posežejo po probitokih v kapsulah.

Seveda je v prvi vrsti ključnega pomena, da torej prehranske dodatke jemljemo na pravi način in tudi ob primernem času. Za določene izdelke na primer ni vseeno, ali jih jemljete na prazen želodec ali po jedi.

Podobné příspěvky: