stres na delovnem mestu

Preproste rešitve za odpravljanje stresa na delovnem mestu

Stres na delovnem mestu je precej pogosta težava današnjega časa. Razlogi za stres na delovnem mestu pa so lahko zelo različni. Eden od najpogostejših je seveda to, da so odnosi med sodelavci slabi. Pogosto pa je stres v službi tudi posledica prevelike količine dela, ki morajo biti opravljene v relativno kratkem času.

Seveda stres na delovnem mestu pogosto ni nič slabega, če se težava ne pojavlja prepogosto oziroma če ne postane kar del vsakdana. Posledica stresa so namreč lahko precej bolj kritične, kot si morda mislimo. Nekateri poročajo tudi o tem, da so zaradi stresa na delovnem mestu celo izgoreli.

Učinkovite rešitve za preprečevanje ter odpravljanje stresa v službi

Če je stres na delovnem mestu težava, ki pesti tudi vas, potem je čas, da se vzamete v roko in upoštevate nekaj zelo koristnih navodil, ki vam lahko pomagajo pri preprečevanju ali pa odpravljanju stresa. V prvi vrsti je pomembno, da se pogovorite sami s seboj in pričnete z reševanjem.

Ko se zjutraj zbudite, je ključno, da najprej ne pomislite na vse možne težave in slabe scenarije, ki se vam lahko zgodijo v službi. Raje se posvetite svojemu ritualu. Prižgite si pomirjujočo glasbo za jutranji dvig energije, pripravite si napitek, ki vas najbolj osrečuje.

Razlogi za stres na delovnem mestu zelo različni. Ko se zjutraj zbudite, ne mislite na vse možne težave in slabe scenarije.

Tudi ko sedete v avto, si lahko prižgete glasbo, ki vas bo pomirjala. Šele ko v službi sedete za delovno mizo, si napišite seznam vseh opravil, ki jih morate narediti, in pričnite razmišljati o tem, kako se jih boste lotili. Nato dela enega za drugim obkljukajte.

Stres v službi naj postane preteklost

Sami torej lahko poskrbite, da bo stres na delovnem mestu postal preteklost. Čez dan si pripravite primerne obroke, saj tudi hrana ne nazadnje vpliva na stres. Pomembno je tudi to, da si privoščite dovolj kakovostnega spanja ter gibanja po naravi.

Ključni razlogi za stres so pogosto povezani tudi z odnosi, ki jih gojimo s sodelavci ter nadrejenimi. Če so naši odnosi z drugimi v službi povprečno dobri in ne stopamo v nepotrebne konflikte, potem je velika verjetnost, da stres na delovnem mestu sploh ne bo prisoten.

Najpogostejše posledice stresa na delovnem mestu

Najpogostejša posledica stresa na delovnem mestu je tudi izgorelost. Med pogoste posledice pa sodi tudi zamenjava delovnega mesta, kar je za tistega, ki je pod prevelikim stresom, pogosto ena od najboljših odločitev v življenju.

Posledica stresa so slabša delovna učinkovitost, depresija, tesnoba in težave s spanjem. Pomembno je, da delodajalci prepoznajo stres, povezan z delom, kot pomembno zdravstveno težavo.

Seveda pa je ključno to, da na novem delovnem mestu ponovno ne zapademo v začarani krog, v katerem je prisoten stres na delu.

Pri prekomernem stresu v službi nam lahko pomaga psihoterapevt

Čeprav se stresa na delovnem mestu lahko rešimo kar sami ali s pomočjo prijateljev, s katerimi se poglobljeno pogovarjamo o svojih težavah, pa pogosto čisto vseh izzivov ne zmoremo rešiti sami. V tem primeru nam lahko učinkovito pomaga dober psihoterapevt.

Pogosto vseh težav ne zmoremo rešiti sami. V tem primeru nam lahko pomaga psihoterapevt.

Seveda bo ob tem marsikdo med vami pomislil, kdaj naj si vzame čas za psihoterapijo, ko pa ima že sedaj prepoln urnik. K sreči je dandanes na voljo tudi online psihoterapija.

Kaj pomeni online psihoterapija?

Online psihoterapija je pogosto poimenovana tudi kot spletna psihoterapija ali pa psihoterapija na daljavo. To v praksi pomeni, da so vam psihoterapevti na voljo tudi preko spleta, torej na daljavo. Z njimi se lahko povežete tedaj, ko imate v dnevu nekoliko več časa. Ni se vam potrebno voziti na drug konec mesta ali v povsem drug kraj, temveč pogovor s strokovnjakom opravite kar doma preko računalnika.

Katere glavne prednosti psihoterapija online pravzaprav prinaša? Prihranite na primer veliko časa, prav tako denarja. Morda se v domačem okolju počutite veliko bolj varne in udobneje kot pa v fizični pisarni psihoterapevta.

Po drugi strani pa je kar nekaj takšnih oseb, ki menijo, da je online psihoterapija v primerjavi s klasično psihoterapijo precej manj učinkovita. Slednje pa seveda ne pomeni, da boste tudi vi razmišljali tako. Najbolje bi bilo, da bi preizkusili obe možnosti in se po tem odločili, kaj vam osebno najbolj ustreza.

Razmišljate o online psihoterapiji? Klinična psihologinja, vam predstavlja 11 prednosti o spletne terapije. Med njimi so na primer možnost dostopa do terapije v paru, ne da bi potrebovali varstvo otrok, ne potrebujete časa za potovanje, psihoterapija je popolnoma zasebna itd.

Ključno je, da vam psihoterapija oziroma psihoterapevt dovolj učinkovito pomaga, in to ne glede na to, ali pogovore z njim opravljate v njegovih prostorih ali v domačem okolju. Seveda rešitve ne bodo možne kar čez noč in se bo s strokovnjakom potrebno srečati kar nekajkrat. Za začetek bo to enkrat na teden po eno uro.

Podobné příspěvky: